Jak ciąć styropian bezodpadowo?
- Szczegóły
Ze względu na swoje właściwości izolacyjne, styropian jest chętnie wykorzystywany w budownictwie, zwłaszcza podczas wykonywania fundamentów czy stropów. Pozwala on utrzymać ciepło w budynku, co przekłada się na rachunki. Ten materiał docenia się za niewchłanianie wody i odporność na ogień, dlatego jest on również kładziony na ścianach. Jednak styropian podczas cięcia często ulega kruszeniu. Czy istnieją sposoby, które pozwolą tego uniknąć?
Zalety cięcia bezodpadowego
Choć styropian jest bardzo trwałym materiałem, to ze względu na swoją budowę, podczas cięcia lubi się kruszyć. Przez to należy użyć większej ilości materiału, ponieważ poszarpane fragmenty nie będą już odpowiednie do późniejszego wykorzystania. Kolejnym minusem w takiej sytuacji, są nakłady finansowe, jakie trzeba poświęcić na zakup izolatora. Obecnie na rynku można znaleźć urządzenia, które pozwalają na cięcie styropianu w sposób bezodpadowy. Dzięki temu bez strat, w szybki oraz precyzyjny sposób uzyskać pożądany kształt materiału, co przekłada się na komfort podczas pracy.
Czym ciąć styropian, aby nie było odpadów?
Do wycinania pożądanego kształtu materiału można użyć noża termicznego. Posiada on ostrze lub drut, który się nagrzewa za pomocą prądu, dzięki czemu wykonuje proste cięcie. Jednak nie zawsze tym sposobem da się ciąć parę bloków na raz, co wydłuża czas pracy. Jedną z metod, która pozwala na cięcie materiału bez krzywych, poszarpanych krawędzi jest przycinarka z drutem tnącym przeznaczonym do cięć termicznych. Narzędzie nagrzewa się do wysokiej temperatury, co pozwala na stopienie styropianu. Dzięki cienkiemu drutowi wykonane cięcie jest proste i nie zostawia najmniejszych krzywizn. Warto zauważyć, że zastosowanie tego rodzaju urządzenia pozwala na wycinanie małych kawałków o różnych kształtach, co jest przydatne np. podczas kładzenia styropianu w okolicach drzwi oraz okien. Profesjonalne urządzenia minimalizują ryzyko niszczenia materiału, dzięki czemu styropian się nie marnuje.